Економіка

Вхід міжнародних компаній на український ринок

 В наш час міжнародні компанії (транснаціональні корпорації - ТНК) є основними гравцями на економічній арені всіх розвинених країн світу. Вони не лише сприяють розвитку технологій, людського потенціалу, лібералізації торгівлі, але й створюють безліч нових трендів, залучаючись підтримкою споживачів, організацій або урядів країн. Сьогодні в світі існує понад 100 тис. таких компаній, а кількість їх працівників вже вимірюється сотнями мільйонів. Отож як міжнародні компанії впливають на економіку України? Які з них вже успішно функціонують в нашій країні, а які лише планують вихід на наш ринок? Як їхня діяльність позначається на житті українців? На дані питання журнал CITY LIFE спробує відповісти у цій статті.

Що визначає транснаціональну корпорацію?

Транснаціональні корпорації виходять у своїй діяльності за межі однієї країни: зазвичай така компанія складається з центрального офісу в певній країні та мінімум одної філії за її межами. Найчастіше ці фірми розширюють свою діяльність через доступність робочої сили або сировинної бази, деякі ж бажають вийти на нові ринки збуту. Так чи інакше, великі компанії стають важливими гравцями світового рівня, що нерідко мають сильний вплив на якість життя в певних регіонах або цілих країнах. Саме з огляду на це з ними повинні рахуватися уряди всіх країн світу, міжнародні фінансові установи, науково-дослідні інститути та ін.

До позитивних рис їхньої діяльності неодмінно належать розвиток виробництва в країні, імпорт нових технологій, доступ кінцевих споживачів до дешевших та якісніших продуктів (за рахунок конкуренції між кількома корпораціями однієї галузі або іноземними та внутрішніми компаніями в країні). Тим не менш, помічаються й негативні тенденції пов’язані з ТНК. До них належать поглинання вітчизняних компаній іноземними, аутсорсинг, відтік капіталу (фінансового та людського) в більш розвинені країни, уникання оподаткування, вплив ТНК на державну владу та імовірність утворення монополій.

ТНК в Україні

Завдяки впливу цих компаній і їх капіталовкладенням активно розвивається також економіка нашої країни. Найбільшими компаніями на українському ринку є відомі всім марки: Mercedes-Benz, Chevrolet, Samsung, Coca-Cola, Pepsi, Volkswagen, Toyota, Nissan, Nestlé, Danone, Procter&Gamble, Hewlett-Packard, Metro Cash&Carry та багато інших. Всі вони розташовують свої виробничі, науково-дослідні або дистрибуційні можливості в Україні з огляду на економічну вигоду і потенціал нашої країни. Сотні інших компаній також бачать в українцях перспективний ринок збуту. Переважна більшість іноземних інвестицій скерована в кілька головних галузей, що є особливо значущими в економіці України. Серед них – харчова промисловість, сільське господарство, фінансова сфера, машинобудування, інформаційні технології і хімічна та фармацевтична промисловість.

Збільшення співпраці або долучення України до світових економічних організацій (серед яких чільне місце займають СОТ та ЄС) ставить підприємства нашої країни перед величезним викликом і загрозою бути поглинутими іноземними компаніями. Щоб уникнути цього українським підприємствам необхідно і самим виходити на іноземні ринки збуту. Українські компанії втратили значну кількість потенційних можливостей розвитку після загострення стосунків України з РФ та країнами, що підтримують її політику. Тим не менш, сьогодні наші компанії мають можливість виходити на європейський ринок, що дозволить їм в перспективі утримати та покращити свої позиції.

З огляду на всі економічні виклики і загрози, Україна мусить брати до уваги вплив іноземних та сприяти створенню власних ТНК. Окрім перерахованих вище перспективних галузей, в Україні також стрімко розвиваються військово-промисловий комплекс, авіаційна та ракетно-космічна промисловість, енергетична галузь та легка промисловість.

Вхід ТНК на український ринок в 2017 році

В цьому році рекордна кількість значущих компаній світового рівня прийняла рішення про вхід на український ринок. Міністр інфраструктури України Володимир Омелян зазначив, що вже в цьому році в Україні розпочнуть свою діяльність такі компанії, як: General Electric, Bombardier, Siemens, Hutchinson Post, DP World та всесвітньо відомий лоукостер Ryanair. Останній проводив довгі переговори з урядом України, представляючи ряд вимог до вітчизняних аеропортів, що вкотре показує вплив, який мають ТНК на міжнародному рівні. Варто зазначити, що Ryanair веде переговори про співробітництво  не лише з Києвом: аеропорти багатьох інших міст України, серед яких є і Тернопіль, також зацікавлені у співпраці з компанією. У списку міжнародних компаній, що увійшли на український ринок в 2017 році є також компанія De SPAR, мережа магазинів, супермаркетів та гіпермаркетів, що вже зараз значною мірою стимулює розвиток сфери торгівлі в українських магазинах і мережах супермаркетів

Окрім того, Україна проводить переговори із відомою на весь світ компанією Tesla про відкриття в нашій країні ланки виробництва електромобілів. У випадку успіху наша держава матиме всі шанси одразу потрапити в топ-10 країн-виробників електромобілів у світі.

Фінальним та найбільш бажаним наслідком діяльності ТНК є оновлення бізнесу в Україні, створення нових високооплачуваних робочих місць та стимуляція тим самим вітчизняних підприємств до відповідності світовим нормам підприємництва.

Владислав Ковальчук