Ціни на нерухомість в Україні 2018: вартість житла (первинного та вторинного)
Прогнози щодо ринку житла виглядають суперечливо. Велика частина експертів вважає, що в 2018 році ринок нерухомості почне оживати. Починаючи з січня, зростання цін на житло буде супроводжуватися незначною динамікою – прогноз говорить про можливе підвищення в 55-65%, проте вже з другої половини 2018 року цілком можна говорити про зростання в прогнозному 10-12%.
На думку Віктора Несіна, який обіймає посаду голови національної ради Ріелторської палати України, у 2018 році варто приготуватися до зростання цін на житло. Несін вважає, що ціни можуть повернутися до рівня, який спістерігався в докризові часи. Даний висновок пояснюється кількома факторами: по-перше, ринком нерухомості України все більше цікавляться іноземні інвестори, а по-друге, експерт очікує піступового підвищення добробуту місцевого населення, що призведе до пожвавлення попиту на ринку.
Експерти з «M Consulting Group» вважають, що ринок не зможе відновитися до докризового рівня – до кінця 2017 року вони прогнозують падіння цін на 12-15% від нинішнього рівня. Періодичне пожвавлення з боку покупців аналітики називають короткочасним. На їхню думку, ажіотаж підстьобують тільки заможні переселенці, які переїхали у великі міста з Кримського півострова, з Луганської та Донецької областей. Наприклад, в Києві офіційно зареєстровано близько 170 тисяч громадян, віднесених до цієї категорії.
На думку експертів, попит на житло пояснюється не зростанням добробуту українців, а переїздом заможних сімей з Криму, Луганська і Донецька.
Другий фактор, що сприяє зростанню попиту на житло – купівля нерухомості українцями, які забрали свої заощадження Приват Банку після його націоналізації. Однак і це джерело грошей довгостроковими не назвеш.
Незважаючи на привабливі акції та програму знижок, людей, що інвестують в житло, з кожним роком стає все менше. Цікаві також дані про вартість зведення нових об'єктів на ринку житла в 2018 році, видані Міністерством регіонального розвитку.
Проаналізувавши їх, можна прикинути, у скільки обійдеться покупцям готове житло – потрібно лише додати 40-70% до вказаної вартості. Конкретні цифри, природно, залежать від престижності району та облаштованості житла.
Відповідний наказ вже опублікований на офіційній сторінці відомства, а з 01.01.2018 він вступить у дію. Згідно з даним документом, середня ціна на будівництво квадратного метра житла становитиме 1217 тис. грн.
Якщо ж розглядати ситуацію в регіонах, то вона виглядає наступним чином:
- найдорожче обійдеться будівництво житла в столиці – 1434 тисяч гривень за 1 м 2 ;
- мінімальна вартість квартир – у Закарпатті, де зведення одного метра оцінюється в 1058 тисяч гривень;
- не надто відрізняються показники Кіровоградської області – 106 тисяч гривень за квадрат;
- у Житомирській області будівництво квадрата нового житла, згідно з розрахунками відомства, обійдеться в 1072 тис. гривень;
- в Івано-Франківській області забудовники витрачають 1096 тисяч гривень;
- у Полтавській і Херсонській – близько 1116 тисяч гривень;
- у Чернівецькій області зведення квадратного метра новобудови в 2018 році буде коштувати 1128 тисяч гривень;
- у Сумській області витрати на квадрат складають 1142 тисяч гривень;
- у Тернопільській області – 1144 тисяч гривень;
- у Запорізькій, Чернігівській, Вінницькій областях – приблизно 1166 тисяч гривень за квадрат;
- в Одеській і Дніпропетровській областях зведення одного квадратного метра житла обходиться в 1185 тисяч гривень;
- в Миколаївської області будівельник повинен інвестувати приблизно 119 тисяч гривень за квадрат житла, що будується;
- у Львівській, Хмельницькій та Черкаській областях– по 120 тисяч гривень;
- у Київській області зведення квадрата новобудови обійдеться в 1227 тисяч гривень;
- у Рівненській та Харківській областях – в суму від 1236 до 1279 тисяч гривень.
Аналітики житлового ринку вважають, що в 2018 році підвищеним попитом будуть користуватися квартири класу «економ» і смарт-апартаменти, адже саме таке житло є найменш затратним варіантом при подальшому утриманні нерухомості та оплати комунальних послуг . Крім того, вартість таких квартир варіюється в межах 20-45 тис. доларів в залежності від регіону.
Досвідчені девелопери рекомендують українцям не намагатися заощадити, купуючи квартири за заниженою вартістю. Підвищення цін на будівельні матеріали призвело до збільшення собівартості будинків, так що невисока ціна (в районі 500 доларів за квадратний метр у столиці) попереджає про наявність підступу. Скоріше за все, забудовник поскупився на якісні матеріали або реалізував будівництво з порушенням технічних норм.
Будьте обережні – якщо ціна житла нижче середньої ринкової, воно зведене з порушенням будівельних норм або з неякісних будматеріалів!
За словами Дениса Морозова, керівного департаментом продажів компанії «KANDevelopment», приблизно 90% девелоперів залежать від інвестиційних вкладень з боку покупців. В поточній ситуації, коли пропозиція на ринку житла перевищує споживчий попит, будівельникам доведеться або знизити вартість за рахунок зниження показників якості, або працювати якийсь час у збиток, щоб зуміти добудувати і здати зводяться об'єкти. Для серйозних забудовників цей крок може здатися виправданим.
Ринок будівництва зараз поділений між кількома великими гравцями, а погіршення репутації та зниження активності може зіграти вирішальну роль. Девелопери, які не зможуть розвиватися в поточних умовах, ризикують залишити ринок. Нові реалії змусили забудовників надавати розстрочку, причому її можна оформити не тільки до кінця будівельних робіт, але і на півроку після заселення в будинок. Таким реченням часто користуються українці, які хочуть купити квартиру великої площі.
Матеріал взято з інтернет-джерел.